Meningokokinė B grupės infekcija: kaip suvaldyti ligą
2017.04.10

Meningokokinė B grupės infekcija: kaip suvaldyti ligą

Kiekvienais metais mūsų šalyje šia infekcija užsikrečia apie 80 žmonių, mirštamumas siekia daugiau kaip 10 proc.

Kasmet Lietuvoje meningokokinė infekcija gąsdina savo protrūkiais, nusinešančiais žmonių gyvybes. Kiekvienais metais mūsų šalyje šia infekcija užsikrečia apie 80 žmonių, mirštamumas siekia daugiau kaip 10 proc. Pagrindinis šios infekcijos taikinys – kūdikiai ir paaugliai. Tačiau net ir akyliausiai savo vaikus stebinčios mamos gali nepastebėti pirmųjų meningokokinės infekcijos simptomų. Grėsminga ir greitai progresuojanti liga „Kai žiniasklaidoje pasirodo vis naujos istorijos apie meningokokinę infekciją ir jos pasekmes, ima nerimas dėl kiekvieno vaikų karščiavimo. O jeigu čia ne gripas?“, – apie savo baimes pasakoja Rasa, dviejų vaikų mama iš Vilniaus.* Iš pradžių primenanti gripą, meningokokinė infekcija ūmiai progresuoja ir per 24 valandas gali ne tik išvystyti sunkią negalią, bet ir nusinešti sergančiojo gyvybę. „Deja, bet neretai net sveikatos priežiūros specialistams yra sudėtinga atpažinti meningokokinės infekcijos simptomus. Taip yra, nes ligos požymiai dažniausiai nebūna specifiniai ir primena gripą. Klasikiniai meningokoko simptomai, kaip kaklo sustingimas ar išbėrimas, pasirodo palyginus vėlai. Dėl to gydymas, kuris galėtų išgelbėti užsikrėtusiojo gyvybę, būna pradėtas ne iš karto. Tai tik dar labiau apsunkina ir taip sudėtingą tolimesnę ligos eigą bei jos pasekmes. Tai nelengvai diagnozuojama, greitai progresuojanti ir grėsminga liga“, – įžvalgomis dalinasi infektologė daktarė Daiva Radzišauskienė. Specifiniai meningokokinės infekcijos simptomai paprastai pasireiškia tik praėjus 13–22 valandoms nuo pirmųjų ligos ženklų, todėl ją sunku atpažinti ir laiku pradėti tinkamą gydymą. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), apie 10 proc. žmonių, užsikrėtusių meningokokine infekcija miršta net tada, kai liga diagnozuojama ir gydyti pradedama anksti ir tinkamai. „Mane baugina informacija apie infekcija užsikrėtusių vaikų mirties atvejus, o išgyvenusiųjų – negrįžtamus pokyčius bei sukeltas ligos negalias. Be to, Lietuvoje kasmet daugėja užsikrėtusiųjų šia infekcija skaičius“, – pasakoja savo trejų metų sūnų nusprendusi paskiepyti nuo meningokokinės B grupės infekcijos mama Milda iš Kauno.  

Vaikai ir jaunimas – pažeidžiamiausi Daugiausiai meningokokinių infekcijų pasaulyje sukelia penkios pagrindinės grupės: A, B, C, W-135 ir Y. Lietuvoje labiausiai paplitusi B grupės meningokokinė infekcija, nuo kurios iki šiol nebuvo galimybės apsisaugoti. Šiais metais pristatyta pirmoji plataus spektro B grupės meningokokų vakcina, patvirtina Europos Komisijos ir leidžiama naudoti jau 2 mėnesių kūdikiams ir vyresniems žmonėms. „Lietuvoje susirgimų meningokokine infekcija skaičius kasmet didėja. Prieš priimant sprendimą dėl skiepijimosi, svarbu įvertinti, kad labiausiai pažeidžiami yra kūdikiai bei vaikai iki penkerių metų. Jų imunitetas yra silpnesnis ir nepilnai išsivystęs. Šiandien pasiskiepijimas B grupės meningokokų vakcina – kol kas vienintelė galimybė apsisaugoti nuo šios ligos“, – sako dr. D. Radzišauskienė. Ligos grėsmę rodo tai, kad dažniausiai meningokokine infekcija netikėtai užsikrečia iki tol buvę sveiki asmenys. Meningokokinę bakteriją žmonės lengvai perduoda vieni kitiems oro – lašeliniu būdu, pavyzdžiui, kosėdami, čiaudėdami ir per tiesioginį kontaktą. Tėvų sprendimas: skiepyti atžalas ar ne? „Skiepyti ar ne – laisvas pasirinkimas, bet jei yra galimybė apsaugoti savo vaiką nuo tokios grėsmingos ligos, kaip ja nepasinaudoti?“, – mintimis dalinosi dviejų metų berniuko mama Kristina iš Utenos. Tėvus labiausiai baugina faktas, kad vos per parą jie gali netekti savo atžalos. „Neramu, kai supranti, kad net ypatingai anksti pastebėjus ligos požymius, negali būti tikra, kad gydytojai spės padėti vaikui“, – sako sūnų auginanti Milda. Tėvai dažnai nesusimąsto apie šios infekcijos grėsmę, kol nesuserga artimas pažįstamas ar nepasirodo dar vienas straipsnis apie nukentėjusius nuo šios ligos. „Mano vaikai paskiepyti, nes vien faktas, kad ši infekcija dažnai baigiasi mirtimi man yra baisus. Aš nenoriu rizikuoti savo vaikų sveikata. Kol nepaskiepijau vaikų, man juk niekas negalėjo garantuoti, kad mano vaikai nepaklius į sergančiųjų sąrašą. Paskutinį tašką, nusprendžiant skiepyti vaikus ar ne, padėjo šį rudenį miręs bendradarbės vaikelis“, – pasakoja mama Rasa iš Vilniaus.

Apie meningokokinę infekciją Lietuvoje Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2014 m. iki birželio mėnesio Lietuvoje buvo užregistruoti 37 susirgimai meningokokine infekcija, iš jų keturi baigėsi mirtimi. 2013 m. užregistruoti 89 atvejai, iš jų 11 buvo mirtini. Ligos atvejų padaugėja žiemą ir pavasarį, tačiau užsikrėsti galima bet kuriuo metų laiku. Susirgimas meningokokine infekcija priklauso ne tik nuo ligos sukėlėjų, bet ir nuo žmogaus individualių savybių, pavyzdžiui, genetikos