Odos ligos ir jų profilaktika

Odą reikia nuolat stebėti ir saugoti ne tik nuo sužalojimų, bet ir ligų. Odos ligų profilaktikai labai svarbu odos, drabužių ir aplinkos švara. Įtarę, jog susirgote nors ir menkiausia odos liga, turite kreiptis į gydytoją.

PROBLEMA KODĖL? KĄ DARYTI?
Alergija Kai kurių žmonių organizmas ypač jautrus tam tikroms medžiagoms. Šios medžiagos vadinamos alergenais, o jų sukeliama organizmo reakcija, pavyzdžiui, bėrimas, - alergija. Alergiją gali sukelti žiedadulkės, vaistai, maisto produktai, buitinės dulkės, vitaminai, kosmetinės priemonės, vabzdžių nuodai. Dirbant darbus, kurių metu tenka liesti įvairias chemines medžiagas - dažus, tirpiklius ir kt. – reikia mūvėti pirštines, naudoti apsauginius kremus rankoms.
Inkštirai ir spuogai Užsikimšus riebalų liaukoms, susidaro inkštirai, kurių centre matomas juodas taškelis. Užsikimšusi liauka ir toliau gamina riebalus, todėl ima plėstis, kartu spausti ir dirginti aplinkinius audinius. Pasibaigus brendimo laikotarpiui, inkštirai dažniausiai išnyksta. Jaunatvės spuogai atsiranda dėl riebalų apykaitos sutrikimo bręstant. Kad nekiltų spuogai, vien prižiūrėti veido odą maža. Reikia valgyti daug vaisių ir daržovių, vengti saldumynų. Inkštirų, spuogų negalima patiems spaudyti: nuo to paprastai jų tik daugėja, be to, gali atsirasti pūlinukų, kuriems išgijus toje vietoje visam gyvenimui lieka duobutės. Jeigu spupgai negyja ir labai vargina, reikia kreiptis į odos ligų gydytoją.
Votys Jas sukelia pakliuvusios į odą bakterijos. Nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Karpos Tai jautrios odos išaugos, kurias sukelia virusai. Karpomis galima užsikrėsti nuo jomis sergančių žmonių. Karpos šalinamos pas odos gydytoją arba tam tikrais medikamentais.
Apgamai Apgamai būna įgimti arba naujai atsiradę. Pigmetinis apgamas atsiranda dėl odoje susikaupusių pigmentą gaminančių ląstelių. Jis būna nuo šviesiai iki tamsiai rudos spalvos, įvairaus didumo ir formos. Nuolat dirginamas, pavyzdžiui, pešiojant iš jo išaugusius plaukus, trinantis į jį drabužiams, toks apgamas gali virsti melonoma – odos vėžiu. Pastebėjus, jog apgamas ėme keistis – didėti, šerpetoti, trūkinėti ir pan., reikia skubiai kreiptis į odos gydytoją.
Niežai Sukelėjai – niežinės erkės. Jomis galima užsikrėsti per užkrėstą patalynę, ranksluoščius, knygas, žaislus ir kt. Erkės, grauždamos takus tarpupirščių, riešų, pilvo srities ir kitų vietų odoje, sukelia stiprų tų vietų niežulį. Niežų išvengsite, jeigu laikysitės higienos taisyklių: naudositės tik savo rankšluoščiais, drabužiais, patalyne, dažnai plausite rankas. Užsikrėtę kreipkitės į gydytoją.
Grybelinės ligos Tai odos, plaukų ir nagų užkrečiamos ligos. Užsikrėčiama pasinaudojus sergančio asmens daiktais: šukomis, rankšluoščiais, galvos apdangalu, avalyne, patalyne, plaušine ir kt. Kad išvengtumėte grybelio, neužleiskite odos sužeidimų, nedėvėkite svetimų drabužių, neavėkite svetimos avalynės, laikykitės švaros.

Kviečiame apsilankyti pas AND klinikos dermatovenerologę daktarę Jūratę Garbaravičienę!