12 patarimų dantų priežiūrai per atostogas
2017.05.24

12 patarimų dantų priežiūrai per atostogas

Vasarą, išvykus atostogauti, dažnai susiduriama su tam tikromis sveikatos rizikomis, tarp kurių – netikėtai užklupęs dantų skausmas. Tačiau kokie veiksniai jį sukelia? Ką daryti, jei svetimoje šalyje prireikia specialisto pagalbos? Kaip tinkamai paruošti savo dantis atostogoms? Į šiuos klausimus pamėginsime Jums atsakyti. Atostogų metu visų pirma pakinta įprastinis dienos ritmas, tad neretu atveju pakinta ir mityba. Pavyzdžiui, vasarą daugelis mėgaujasi uogomis, vaisiais, jų sultimis – visa tai didina rūgšties, graužiančios dantų emalį, kiekį burnoje. Ji išsiskiria ir iš angliavandenių, taip pat rūgšties kiekį didina ir alkoholis, saldūs gazuoti gėrimai. Tad pavartojus šių maisto produktų ar gėrimų, patariama vandeniu prasiskalauti burną, kad sumažėtų rūgščių koncentracija ir dantys netaptų jautresni. Dantų skausmą gali nulemti ir temperatūrų skirtumai. Šaltas vanduo, ledai ar ledų kokteiliai karštą vasaros dieną sukelia šilumos kontrasto efektą, o tai – didžiulis stresas dantims. Juk visiems žinoma fizikos taisyklė, teigianti, jog šilumoje kūnai plečiasi, o šaltyje – traukiasi, galioja ir mūsų dantims – temperatūros kontrastai gali lemti dantų emalio mikroįtrūkimus, sukeliančius dantų jautrumą ir skausmą. Taip pat svarbu papildomai parengti savo dantis atostogoms, ypač jei vykstama į užsienio šalį. Užsienyje užklupusios dantų problemos gali gerokai patuštinti piniginę, todėl rekomenduotina prieš išvykstant atostogų pasitikrinti dantis profilaktiškai. Tai padeda įvertinti dantų būklę, identifikuoti kelionės metu galinčias kilti problemas. Jei dantų skausmas užpuola kelionės metu, svarbiausia yra nustatyti jo priežastį. Įprastai karieso sukeltas skausmas – ne itin stiprus. Rimtesnę priežastį, pavyzdžiui, danties nervo uždegimą, gali rodyti stipresnis, tvinkčiojančio pobūdžio, sustiprėjantis vakare skausmas. Tokiu atveju būtina nieko nelaukiant apsilankyti pas odontologą. Taip pat rekomenduojama kreiptis į specialistą, jei pastebimas tinimas, indikuojantis tam tikrą infekciją. Šiuo atveju delsti pavojinga: infekcija gali sukelti organizmo intoksikaciją, o tuomet be intervencijos ir antibiotikų problemos išspręsti beveik neįmanoma.  

12 patarimų dantų priežiūrai atostogų metu:

  1. Bent ryte ir vakare (jei įmanoma, ir po pietų) valykitės dantis. Jei tokios galimybės neturite, kelias minutes kramtykite kramtomąją gumą.
  2. Kiekvieną vakarą dantis valykitės dantų siūlu, nes tarpdančiuose užsilikęs maistas gali iššaukti dantų kaklelių kariesą.
  3. Dantims valytis rinkitės ne šaltą, bet vėsų ar kambario temperatūros vandenį.
  4. Dantis ir burnos ertmę paskalaukite burnos skalavimo skysčiu ryte ir vakare, po dantų valymo.
  5. Suvartoję rūgštaus ir saldaus maisto, gėrimų, galite vandeniu prasiskalauti dantis bei burnos ertmę.
  6. Vaisių sultis gerkite per šiaudelį: taip ant dantų pateks mažiau rūgšties.
  7. Jei kelionėje transporto priemone nėra galimybės išsivalyti ar praskalauti dantų, maitinkitės prie dantų nelimpančiais, mažai saldžiais, ne per daug rūgščiais vaisiais bei venkite sausainių, šokolado, saldainių.
  8. Venkite saldžių gėrimų.
  9. Norėdami kelionėje išsivalyti dantis, naudokitės ir vienkartiniu šepetėliu su impregnuota dantų pasta. Šepetėlį užteks sudrėkinti vandeniu.
  10. Neatidarinėkite pakuočių dantimis.
  11. Nekramtykite ledukų.
  12. Jei poilsiaujate su vaikais, nenuolaidžiaukite sau ir jiems – atostogų metu dantis valytis reikia kaip ir visada.

Prieš išvykdami į užsienį pasitikrinkite kelionių draudimo sąlygas odontologijos paslaugoms. Antiseptinį poveikį turi skalavimas virintu vandeniu su druska.