Ar išvengsime koronaviruso dežavu?
2020.07.24

Ar išvengsime koronaviruso dežavu?

Koronavirusą visi norėtume pamiršti it blogą sapną. Deja, pasaulio mokslininkai įspėja: tai toli gražu ne pabaiga – viskas gali pasikartoti. Ko tikėtis ir kaip pasiruošti gresiančiai antrajai viruso bangai?

Juokauti dar ne laikas

Daugeliui pažįstamas dežavu (ang. k. Déjà vu) jausmas – įspūdis, kad kažkas, patiriama pirmą kartą, yra išgyventa jau anksčiau. Šis fenomenas yra nekenksmingas potyris, tačiau viruso kontekste pokštauti nesinori: jo pasikartojimas būtų skaudus smūgis mūsų sveikatai ir ekonomikai. Verta išsiaiškinti – kas gi būdinga antrosios bangos reiškiniui?

Pandemiją galima lyginti su jūra – po štilio ūmai išaugus užsikrėtimų skaičiui, kyla antroji susirgimų banga. Tiesa, ne kiekvienas susirgimų padidėjimas pranašauja antrąją bangą. Kaip pastebi ekspertai, dažnai tai tėra pirmosios bangos dalis. Tokią situaciją galima matyti kai kuriose Jungtinių Amerikos valstijų dalyse. O štai jei susirgimų pikas prasidėtų tokiose šalyse, kaip Naujoji Zelandija ar Kinija, kuriose daugiau nei keletą savaičių fiksuotas visiškas susirgimų štilis, tai būtų vadinama antrąja koronaviruso banga. Jos rizika kiekvienoje šalyje – individuali ir greitai kintanti.

Kas didina pasikartojimo riziką?

Dar sunku prognozuoti, ką atneš šie neramūs metai, tačiau aišku viena: neatsargus elgesys skatina antrosios bangos riziką. Ypač pavojingi yra šie veiksniai:

  • Per didelis karantino ribojimų atpalaidavimas
  • Dideli žmonių susibūrimai
  • Saugaus atstumo nesilaikymas
  • Kaukių vengimas
  • Dezinfekcijos ir higienos rekomendacijų nesilaikymas
  • Simptomų (kosulio, temperatūros ir pan.) ignoravimas

Koronavirusas ir Lietuva

Kokios prognozės Lietuvoje? Aplinkybės parodė: Lietuvos žmonės pasiruošę suremti pečius. Su pirmuoju išbandymu susitvarkėme, o šiandien viruso atvejai mūsų šalyje nesiekia pavojingos ribos. Ar tai reiškia, kad galime atsipalaiduoti? Jokiu būdu. Tikėtina, kad virusas sugrįš kartu su peršalimais ir sezoniniu gripu. Todėl specialistai rekomenduoja ir toliau laikytis visų saugumo reikalavimų, dėvėti kaukes ir vengti masinių susibūrimų.
Sunegalavus šiuo sudėtingu metu, verta rinktis laiko patikrintą gydymo įstaigą. AND klinikos specialistai antrajai viruso bangai pasirengę. Sėkmingai atlaikyta pirmoji koronaviruso apgultis: gydytojai konsultavo nuotoliniu būdu ir padėjo sergantiesiems. Jūsų sveikata – mūsų prioritetas. Profesionali AND klinikos komanda net ir sudėtingiausiomis sąlygomis pasiruošusi rūpintis savo pacientais. Kartu pasveikti lengviau!