Geležis ir jos atstatymo būdai
2018.06.29

Geležis ir jos atstatymo būdai

Dirglumu, mieguistumu ir sumažėjusiu darbingumu skundžiasi dažnas, nė nesusimąstydamas, jog šie simptomai gali būti geležies trūkumo kraujyje požymis. Deja, dažniausiai į tokius organizmo siunčiamus signalus numojama ranka ir jie priskiriami nuovargiui ar išsekimui. Mažakraujystė vystosi iš lėto, tad žmogus gali ilgą laiką to net neįtarti. Ši liga ypač pavojinga besilaukiančioms ir maitinančioms moterims, pabrėžia gydytojas ginekologas Robertas Pažėra. Todėl tiek susirgus, tiek profilaktiškai, būtina rūpintis geležies kiekiu organizme.

Kaip prarandamos geležies atsargos?

Pagrindinės geležies stokos anemijos priežastys yra lėtinis kraujavimas, dėl virškinamojo trakto ligų sutrikęs geležies pasisavinimas, organizmo negalėjimas patenkinti didėjančio geležies poreikio nėštumo metu, maitinant kūdikį, augimo periodu arba intensyviai sportuojant. Moterų lytine sveikata besirūpinantis ginekologas Robertas Pažėra teigia, jog geležies atsargos – labai svarbus moterų sveikatos rodiklis. Dažna moteris įvairiais gyvenimo periodais susiduria su geležies trūkumu kraujyje: pavyzdžiui, brendimo metu, besilaukdama kūdikio ar maitindama krūtimi. Su lėtiniu kraujavimu susijusios problemos iškyla vyresniame amžiuje, menopauzės metu. Gydytojas priduria: „Laiku nesustabdyta būklė virsta alinančia liga, varginančia moteris ir veikiančia jų gyvenimo kokybę.“

Pagrindinis geležies šaltinis – maistas

Dar viena dažna mažakraujystės priežastis – nevisavertė mityba. Pasisavinti geležį iš maisto padeda produktai, kuriuose gausu vitamino C. Nerekomenduojama gerti daug kavos, arbatos, pieno bei alkoholio, nes šie gėrimai silpnina geležies pasisavinimą. Nors geležies yra ir augaliniame maiste, tačiau gyvulinės kilmės geležis pasisavinama geriau. Tyrimų duomenimis, iš daržovių absorbuojama 2–10 proc. geležies, o iš raudonos mėsos – net 20–40 proc. Mėsą valgant su daržovėmis, geležis pasisavinama dar geriau. Todėl besilaikantiems įvairių dietų ar mėsos nevalgantiems žmonėms reikėtų papildomai vartoti geležies preparatų.

Geležies papildus vartoti tenka ilgai

Sergantiems geležies trūkumu arba jo sukelta anemija, gali padėti geležies papildai. Svarbu žinoti, kad geležies preparatų gydomasis efektas pasireiškia po kelių savaičių ar net mėnesių, o reikiamą kiekį organizmas sukaupia mažiausiai per tris mėnesius. Net kai kraujo rodikliai normalizuojasi, geležies patariama vartoti dar 3 – 4 mėnesius.

Naujausias būdas – sulašinti geležies preparatų į veną lašeliniu būdu

Naujausias būdas atstatyti geležies atsargas organizme ir pagerinti hemoglobino rezultatus – intraveninės geležies infuzijos, pažangiausią metodą įvardija ginekologas Robertas Pažėra ir priduria: „Tyrimais nustatyta, kad intraveniniu būdu skiriami medikamentai – pažangiausi ir efektyviausi, o gydymas jais – reikšmingai veiksmingesnis ir saugesnis.“ Intraveninės geležies preparatai leidžia visiškai kompensuoti geležies trūkumą skyrus 1-2 infuzijas. Intraveninės geležies preparatai su gydytojo receptu įsigyjami vaistinėje, o pati procedūra atliekama klinikoje. Intraveninės infuzijos procedūra, kurios metu lašinama geležis – paprasta ir neskausminga. Prižiūrint gydytojui ir slaugytojai, pacientui sulašinama tiek geležies, kiek jos trūksta. Procedūra trunka iki 1,5 valandos.