Įvairios protezavimo galimybės
2017.05.03

Įvairios protezavimo galimybės

Daugelyje gyvenimo sričių mes renkamės patys: patys pasirenkame profesiją, darbą, meilę, gyvenimo būdą, stilių, pozą. Patys esame atsakingi už savo sveikatą. Kiekvienas priima individualius sprendimus, kur ir kaip gydytis, kiek domėtis sveika gyvensena ir profilaktinėmis priemonėmis. Sprendžiame, ar prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą, ar reikalauti pagalbos bei rūpesčio iš aplinkinių, artimųjų, valstybės. Savo gyvenimo mozaiką dėliojame patys. Iš mažyčių detalių, dedamų sąmoningai, atsargiai ir racionaliai, arba, priešingai, neapgalvotai, kuriame spalvingą piešinį, iliustruojantį mūsų dabartį. Kiekvienas sprendimas turi galią ir savo pasekmes. Tokie kasdieniai dalykai, kaip  dantų valymas ir higiena, mityba bei profilaktika, turi didelę įtaką mūsų dantų sveikatai. Atrodo savaime suprantama, kad dantų sveikata proporcinga jų nuolatinei priežiūrai – indėliui, padėtam dar vaikystėje, kasdienei dantų ir burnos priežiūrai, reguliariam lankymuisi pas gydytojus odontologus. Visgi bene kiekvienas dantų skausmo genamas kreipiasi pagalbos į odontologus. Netekus dantų iškyla ne tik estetinė bei kramtymo, bet ir fonetinė problema – sunku šnekėti, imama švepluoti. Efektyviausias šių problemų sprendimo būdas – atstatyti, tai yra protezuoti, prarastus dantis. Prieš pradedant dantų protezavimą reikalingas nemažai trunkantis pasiruošimas. Šiuo etapu nusprendžiama, atsižvelgiant į medicinines ir finansines galimybės, kurį gydymo planą pasirinkti. Nors keista, bet brangesnis sprendimas yra tausoti ir gydyti dantis, išvalyti ėduonies pažeistus dantų audinius, sugydyti kanalus, sudėti laikinuosius dantų vainikėlius, kelti sužemėjusį dantų sąkandį – ir tik po to pereiti prie PROTEZAVIMO etapo.

 Kaip elgtis vyresniam, senjoro amžiaus sulaukusiam žmogui? Atsako AND KLINIKA dirbantis gydytojas ortopedas med. mokslų daktaras Kęstutis Sveikata: Visų pirma, negailėti pinigų savo sveikatai, suvokti, kad naujieji dantys grąžins gyvenimo komfortą – galimybę kramtyti, šypsotis, jausti įvairų skonį. Sulaukusiems senatvės pensijos ir turėjusiems kantrybės išlaukti savo eilės kompensacijai gauti, sumokėti už geresnius būsimus dantis padeda Ligonių kasos kompensuojama suma. KOMBINUOTAS PROTEZAVIMAS Plokštelė ant dviejų ar keturių implantų. Kaip pasirinkti? Gaila, bet pasirinkimas dažniausiai būna finansinio rebuso išsprendimas. Bepigu dirbti su tais pacientais, kurie, suradę patikimą kliniką ar gydytoją, pasitiki ir sako: „Jūs man darykite tai, kokia technologija yra geriausia pasaulyje ir kas geriausia mano sveikatai.“  Kai tokio pasakymo nėra, gydytojas yra įpareigotas atspėti – ką tokio kompromisinio pasiūlyti. Tuomet vyksta dialogas:

  • Jums plokštelė nesilaikys, nes labai sužemėjęs žandikaulis.
  • Bet, daktare, aš neturiu pinigų. Jūs žinote, kokios senatvės pensijos?
  • Bet jeigu jums plokštelę prisegtume nors ant dviejų implantų –jau būtų kompromisinė konstrukcija.

KOMPROMISINĖ PLOKŠTELĖ Tokiu atveju pati plokštelės konstrukcija, jos gamyba ir korekcija – šių darbų kaina – iš dalies padengiama Ligonių kasos skiriama kompensacijos suma, o pacientui lieka sumokėti už du implantus ir jų implantavimą. Atlikus implantacijos procedūrą ir jos metu įsriegus implantus iki tol, kol implantai prigis, pagaminama laikinoji plokštelė dar be galimybės prisegti. Žmogus, kuris turėjo galimybę įsitikinti, kas jo būtų laukę ateityje – visą gyvenimą vargti su nesilaikančia plokštele – nušvinta, kaip lokštelė, prigijus implantams, prisegama per tarpines detales ant įsriegtų į žandikaulį implantukų.

TOBULESNIS PLOKŠTELINIS PROTEZAS ANT 4 IMPLANTŲ Jeigu pacientas sutinka su protezavimo suma – keturi implantai yra kur kas geriau nei du. Kartais prireikia penkių implantų, o tai vėl priklauso nuo daugelio detalių – žandikaulio kaulo storio, greta einančių nervų. Svarbu, į kurią vietą bus įsriegti implantai – kartais sriegiama simetriškai po du implantus kiekvienoje žandikaulio pusėje, o kartais dėl kaulo ypatumų sriegti simetriškaine galima. Todėl gali būti reikalingas penktas implantas per vidurį arba išdėstant taip, kad vienoje pusėje bus du implantai, kitoje trys. Tai priklauso ne nuo implantuojančio gydytojo norų, o nuo bendro sudėlioto gydymo plano, su kuriuo vėliau dirba bei juo vadovaujasi protezuojantis gydytojas ir dantų technikas. Implantuojantys ir protezuojantys gydytojai visą gyvenimą tobulinasi ir keičiasi žiniomis bei patirtimi – kaip suteikti kuo daugiau laimės ir džiaugsmo žmonėms, grąžinus jiems galimybes visavertiškai gyventi – šypsotis ir valgyti. TOBULAS HIBRIDINIS PROTEZAS ANT KETURIŲ IMPLANTŲ Kai tiksliai nustatoma, kiek konkrečiu atveju implantų reikės, ir kartu su pacientu pasiekiamas susitarimas, kuriuo gydymo ir protezavimo planu bus vadovaujamasi, paeiliui pereinami visi etapai: implantacija, protezavimas, hibrido gaminimas, pritaikymas. Pasiryžusiems turėti hibridinį protezą už kantrybę įteikiama geriausia dovana – neišimamų dantų jausmas burnoje.