Lėtinę slogą pažaboti gali chirurgo skalpelis
2018.05.07

Lėtinę slogą pažaboti gali chirurgo skalpelis

Lėtinė sloga – didelis vargas. Vienintelis su šiuo negalavimu susiduriančių žmonių išsigelbėjimas – į nosį purškiami vaistai, kuriuos tenka visuomet nešiotis kartu su savimi. AND klinikos gydytojas otorinolaringologas medicinos mokslų daktaras Darius Rauba pažįsta ne vieną žmogų, kuris tapo priklausomu nuo vaistų, padedančių atsikratyti slogos. Bėda ta, kad daugelis nežino, jog šių medikamentų negalima naudoti ilgiau nei savaitę. Ilgai vartojami lašai nuo slogos sutrikdo nosies gleivinės mitybą, todėl iškyla kur kas didesnis ūminio sinusito pavojus. D. Rauba atsako į klausimus, su kuriais dažniausiai susiduria nuo lėtinės slogos kenčiantys asmenys ir įrodo, kad viltis atsikratyti šios problemos visgi yra.  

  • Dėl kokių priežasčių prasideda lėtinė sloga? 

Daugelis žmonių neįtaria, kad lėtinė sloga gali būti alerginės kilmės. Alerginė sloga dažniausiai būna susijusi su tam tikrų augalų žydėjimu, tačiau kai kuriems alergiją išprovokuoti gali net namų dulkės. Nuo šio tipo slogos kenčiančius žmones vargina nuolat užgulusi nosis, čiaudulys, ašarojimas. Dar vienas lėtinės slogos kaltininkas – sausas oras. Su šio tipo sloga dažniausiai susiduria tie, kurie daug laiko praleidžia vairuodami automobilį ar dirba prastai vėdinamose patalpose. Įdomu tai, kad kvėpavimo takuose nėra receptorių, kurie įspėtų žmogų apie oro sausumą. Apie tai sužinome, kai atsiranda įvairūs dirginimo požymiai, pavyzdžiui, ima peršėti ir sausėti akys.

  • Kokiais atvejais reikėtų kreiptis į gydytoją? 

Jei kvėpavimas per nosį yra sutrikęs ilgiau nei mėnesį, tai ženklas, kad reikia ieškoti šio negalavimo priežasties. Kasdienė sloga nėra normalu.

  • Kartais slogos atsikratyti nepavyksta daugelį metų. Ar tai reiškia, kad belieka tik susitaikyti?

Pirmiausia, būtina nustatyti slogos priežastį – ar ji yra alerginės kilmės, ar susijusi su kraujagyslių išsiplėtimu. Tokie pacientai dažnai atsiduria pas alergologą, o jeigu įtarimai dėl alergijos nepasitvirtina, vykstama konsultuotis pas ausų, nosies ir gerklės ligų specialistą. Alerginės slogos atveju, pacientui yra skiriami purškalai, kurių sudėtyje yra uždegimą slopinančių ir alergines reakcijas mažinančių hormonų. Jei alerginės slogos diagnozė nepasitvirtina, tikėtina, kad slogos priežastis – išsiplėtusios kraujagyslės. Mažinti nosies kraujagysles įmanoma vieninteliu būdu – operacija. Ją galima atlikti taikant vietinę nejautrą, tad tai – ne tik efektyvi, bet ir visiškai neskausminga procedūra.

  • Ar šis chirurginis metodas – naujovė? 

Pasaulyje šis būdas žinomas jau keletą dešimtmečių, bet pastaruoju metu pasiekta didelė pažanga kuriant naują operacinę techniką. Turbūt daugelis pamena, kad prieš keletą dešimtmečių buvo taikomas kitoks metodas – nosies gleivinės prideginimas, tačiau šis būdas yra pasenęs ir fiziologiškai nepriimtinas.   

  • Žmonės slogą dažnai laiko menkniekiu, todėl nemano, kad dėl šios priežasties reikėtų operuotis. Ką jiems patartumėte? 

Savo darbe pastebiu, kad asmeniniai pacientų įsitikinimai lemia išties daug. Įvairiais purškalais nuo slogos kai kurie žmonės gydosi ištisus dešimtmečius, ir nors tai nepadeda, jie vis tiek vengia operacijos. Tačiau tai – visai nesudėtinga procedūra, po kurios daugeliu atvejų su lėtine sloga atsisveikinama visam laikui. Neretai po nosies operacijos pasveikę žmonės teigia, kad jei būtų žinoję apie šio gydymo naudą, nebūtų išleidę tiek daug pinigų įvairiems purškalams.