Pavasario saulės šviesa – ne tik džiaugsmas, bet ir grėsmė akims
2018.04.24

Pavasario saulės šviesa – ne tik džiaugsmas, bet ir grėsmė akims

Pavasariui įsibėgėjus ir liekant vis mažiau dienų iki vasaros, daugelis stengiasi sveikiau maitintis, aktyviau judėti ar lepinti po žiemos pavargusią odą, tačiau dažnai pamirštama pasirūpinti vienu svarbiausių organų – akimis. Mūsų akys taip pat reikalauja kasdienės priežiūros. Ypač pavasarį, kai akis žymiai aktyviau ima veikti įvairūs aplinkos dirgikliai: žiedadulkės, sausas oras, aplinkos užterštumas ir ryškūs saulės spinduliai. Šie veiksniai gali paskatinti akių nuovargį, išsausėjimą, ašarojimą ar net įvairius uždegiminius susirgimus. Tam, kad to išvengtumėte, pakanka laikytis keleto paprastų taisyklių:

Dėvėkite akinius. Visiems puikiai žinoma, kad kartu su saulės šviesa atkeliaujantys ultravioletiniai (UV) spinduliai padidina odos vėžio riziką, tačiau dažnai nesusimąstome, kad šie spinduliai gali pažeisti ne tik odą, bet ir akis, bei paskatinti tokių ligų kaip katarakta ar ragenos uždegimas atsiradimą. Tamsūs akiniai nuo saulės – ne vien tik madingas aksesuaras. Vos pasirodžius pirmiesiems saulės spinduliams, patariama dėvėti akis nuo ultravioletinių spindulių apsaugančiais akiniais. Specialistai pataria rinktis 100 proc. UV spindulių blokavimą turinčius akinius bei dėvėti juos net ir tada, kai esate šešėlyje. Taip pat nepamirškite, kad net jeigu dėvite nuo UV spindulių apsaugančius kontaktinius lęšius, vis tiek privalu papildomai pasirūpinti ir akiniais, nes lęšiai uždengia ir apsaugo tik dalį akies.

Pasirūpinkite vaikų akimis. Atšilus orams, mažieji vis daugiau laiko praleidžia lauke. Turėkite omenyje, kad vaikai yra kur kas jautresni UV spindulių sukeliamiems tinklainės pažeidimams negu suaugusieji – vaiko akies lęšiukas yra skaidresnis nei suaugusiojo, todėl UV spinduliai į akis prasiskverbia žymiai lengviau ir greičiau. Dėl šios priežasties pasirūpinkite mažųjų akių apsauga ir skatinkite juos į lauką saulėtomis dienomis keliauti su kepuraite ir kokybiškais akiniais nuo saulės.

Mažiau laiko leiskite prie ekranų. Gydytojai oftalmologai perspėja, kad kone didžiausias šių dienų akių priešas – kompiuterių, mobiliųjų telefonų ir kitų išmaniųjų prietaisų ekranai. Šiuolaikiniai žmonės ilgas valandas praleidžia dirbdami kompiuteriu ar nukreipę žvilgsnį į mobiliojo telefono ekraną, tad nepakankamai laiko žiūrima į tolį. Dėl šios priežasties akys sausėja ir silpsta, didėja rizika susirgti įvairiomis refrakcijos ydomis – trumparegyste, toliaregyste ar astigmatizmu. Dar didesnė grėsmė kyla tuomet, kai pro langus tvieskia ryški pavasario saulės šviesa, todėl kompiuterio monitoriaus nederėtų statyti prieš langą, nes papildomi šviesos atspindžiai dar labiau dirgina akis.

Galvokite, ką valgote. Siekiant kad akys būtų sveikos ir stiprios, vien saugotis nuo pavojingų saulės spindulių nepakanka – reikėtų pasirūpinti ir savo mityba, nes akys privalo gauti visų reikiamų vitaminų bei maisto medžiagų. Akių drėgmę palaikančių gleivių gamybai būtini E ir C vitaminai, kurių atsargas organizme papildyti galima į racioną įtraukiant daugiau augalinių aliejų, žemės riešutų, saulėgrąžų bei sezamo sėklų. Reikšmingus C vitamino kiekius gausite, jei valgysite daugiau ananasų, kivių, raudonųjų paprikų, lapinių ir žiedinių kopūstų, brokolių. Dar vienas regėjimui itin svarbus elementas – A vitaminas, kuris atlieka itin svarbų vaidmenį akies tinklainei skiriant šviesą, tamsą bei spalvas. Šis vitaminas sukuria barjerus bakterijoms ir virusams, todėl padeda akims apsisaugoti nuo įvairių infekcijų. A vitamino gausu vištienos kepenėlėse, piene, sūryje, taip pat įvairiose spalvingose daržovėse. Jeigu kankina akių išsausėjimas, suaktyvėjus saulės spinduliams patariama įsigyti akių lašų su vitaminu A. Šių lašų naudojimas – efektyvi priemonė, padedanti apsaugoti rageną, gydyti akių uždegimus ir užkirsti kelią su amžiumi susijusioms akių ligoms