Vaikų būsena po karantino: gydytojai išskyrė didžiausius iššūkius
2021.05.20

Vaikų būsena po karantino: gydytojai išskyrė didžiausius iššūkius

Specialistai atkreipia dėmesį: vaikų ir paauglių fizinė ir psichologinė sveikata pastaraisiais metais prastėja, o pasaulį užklupusi pandemija bei karantinas šią situaciją dar labiau pablogino. Kokius pagrindinius iššūkius paliko karantinas ir kaip su tuo kovoti?

Vaikų fizinio aktyvumo stoka – neišvengiamos problemos ateityje

2019-2020 metų duomenimis nustatyta, kad daugiau nei penktadalio 7-17 metų amžiaus mokinių svoris per didelis. Didžiausias antsvoris buvo pastebėtas 11-13 metų amžiaus grupėje. Šie duomenys surinkti dar iki karantino: pandemijos metu situacija tik blogėjo.

Siekiant išvengti viršsvorio, vaikams ir paaugliams būtina kasdienė intensyvi fizinė veikla, trunkanti ne trumpiau nei 60 minučių. Ypač svarbu lavinti vikrumą, lankstumą, ištvermę ir jėgą. Be abejo, kasdienis pasivaikščiojimas ir buvimas gryname ore taip pat labai reikšmingas.

Sportas turi tapti neatsiejama kasdienės rutinos dalimi kiekvienoje šeimoje. Taip užtikrinama gera medžiagų apykaita, taisyklinga laikysena bei sustiprinamas stuburas. Vaikystėje suformuoti sveikos gyvensenos įpročiai leis išvengti sveikatos sutrikimų ateityje. Be to, reguliari fizinė veikla gerina emocinę būseną ir protinę veiklą, mažina streso lygį ir net gerina vaikų akademinius pasiekimus ir didina savivertę.

Karantino iššūkiai psichologinei būklei

Vaikams ir paaugliams labai svarbi rutina ir socialinis bendravimas. Tai – natūrali raidos dalis. Deja, prasidėjusi pandemija labai pakenkė vaikų socializacijai. Naujausi duomenys rodo, kad daugiau nei pusė 6-14 metų amžiaus vaikai jaučia pablogėjusios emocinės būsenos padarinius. Medikai stebi padidėjusius jaunųjų pacientų srautus dėl suprastėjusios psichologinės savijautos. Deja, karantino metu daugelis vaikų negalėjo gauti tinkamos pagalbos: nuotolinės konsultacijos padeda ne visada.

Tėvams patariama itin atidžiai stebėti savo atžalų savijautą ir užtikrinti subalansuoti laiką, skirtą mokymuisi ir laisvalaikiui. Visavertis maistas ir geras miegas bei tėvų meilė ir rūpestis – pirmieji žingsniai vaiko geros savijautos link. Svarbu nebijoti kreiptis į specialistus, jei vaikas liūdnas, užsidaręs, prastai miega ar valgo. Jauname amžiuje daugelis psichologinių problemų lengvai išsprendžiamos – svarbiausia jų neužleisti.

 

„AND“ klinikos gydytojai ragina atkreipti dėmesį į vaikų fizinį aktyvumą ir psichinę būklę. Šioje medicinos įstaigoje dirba patyrusi šeimos gydytoja Jūratė Valiukienė patikrins vaiko sveikatą, mielai pakonsultuos ir patars, kokia fizinė veikla tinkamiausia jūsų atžalai. Mūsų komanda visada suteiks profesionalią pagalbą geresnei mažųjų pacientų savijautai!