Kodėl atsiranda kosulys ir ką būtina apie jį žinoti?
2022.09.30

Kodėl atsiranda kosulys ir ką būtina apie jį žinoti?

Vos atšalus orams daugėja sergančiųjų peršalimo ligomis. Bene dažniausiais simptomas, kankinantis peršalus, yra kosulys. Nors į šį negalavimą esame linkę žiūrėti pro pirštus, specialistų teigimu, jis gali signalizuoti apie rimtesnius sutrikimus. Kada sunerimti?

Kosulys atsiranda, kai įvairūs svetimkūniai, dulkės patenka į kvėpavimo takus, kosėjant šie svetimkūniai pašalinami. Kosulio reflektą sukelia receptoriai, kurie yra trachėjoje arba bronchų sudirginimas. 

Skirtingas kosulys

Pirmiausia, anot mūsų klinikos specialistų, reikėtų išsiaiškinti, koks kosulys kamuoja. Kosulys būna įvairus – sausas, drėgnas, intensyvus ar retas, spazminis ar priepuolinis. Nėra nei vieno vaisto, kuri gydytų visus kosulio tipus, todėl labai svarbu išsiaiškinti, koks kosulys kamuoja. 

Peršalus ir pradėjus kosėti, itin svarbu atskirti sausą kosulį nuo drėgno kosulio, nes nuo to priklausys jo gydymas. Dažniausiai, peršalimo pradžioje kosulys visada būna sausas, tačiau tinkamai gydantis pradedama atsikosėti jau 3-ąją sirgimo dieną.

Jeigu atsikosėjama su daug skystų skreplių – tai drėgnas kosulys, o jei skrepliai klampūs ir jų kiekis nedidelis – kosulys gilus. Šlapias kosulys yra bene pagrindinis sveikimo simptomas, nes su atsikosėjamais skrepliais pašalinami ir kvėpavimo takų ligų sukėlėjai ir sekretas.

Esant drėgnam kosuliui, dažnai skiriami atsikosėjimą lengvinantys vaistai, kurie gerina bronchų sekreto pasišalinimą iš kvėpavimo takų. 

Kodėl kosėjama nuolat?

Kosėjimą sukelia ne tik ligos, bet ir rūkymas. Nuolatiniai tabako dūmai žaloja viršutinius ir giliuosius kvėpavimo takus. Pacientą gali pradėti varginti nuolatinis kosulys, trunkantis mėnesius ar net metus. Tai – pagrindinis lėtinės obstrukcinės plaučių ligos simptomas.

Kosulį taip pat sukelia alergijos žiedadulkėms, naminiams gyvūnams, namų dulkių erkutėms, pelėsiams ir pan.

Kiek trunka kosulys?

Paprastai ūminis kosulys trunka iki 3 savaičių. Laikoma, kad kosulys užsitęsęs tada, kai trunka 3–8 savaites. Lėtinis kosulys trunka iki 8 savaičių. Tokio kosulio trukmė išduoda apie galimą astmą, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą, retesniais atvejais – apie onkologines ligas.

Kaip sau padėti?

Kai kosulys nėra užsitęsęs, nėra temperatūros arba ji pakilusi nežymiai, galima gydytis namuose. Priešingai, jei kosulys sausas, reikia intensyviai drėkinti burnos gleivinę. Tai padaryti galima geriant daug vandens, arbatų, atlikti vandens garų inhaliacijas, kurios padės atsikosėti.

Taip pat nakčiai galima įtrinti nugarą ir krūtinę tepalu, kurio sudėtyje yra mentolio, pušų eterinio aliejaus arba užsidėti pašildytą vyšnių kauliukų arba druskos pagalvėlę. Ši pagalvėlė maloniai sušildys krūtinę, ramins kosulį. 

Tam, kad išvengtumėte kosulio, rekomenduojame dažniau vaikščioti gryname ore, pakankamai ilsėtis, valgyti visavertį maistą, vartoti vitaminus. Visgi, jeigu kosulys kamuoja kurį laiką, kviečiame pasitikrinti sveikatą „AND klinikoje“!